pomysł

Jak znaleźć dobry pomysł na biznes?

Marzysz o własnym biznesie i masz dużo pomysłów na to, jak go realizować, ale nie za bardzo masz pomysł na to, jaki to ma być biznes? Dobry pomysł na biznes to klucz do sukcesu. Najtrudniej jednak jest na niego wpaść, bo pomysły na biznes nie leżą na chodniku do wzięcia. Dobry pomysł na biznes jest tak cenny, że jak ktoś ma jakąś ideę, to bardzo zależy mu na tym, żeby nie została ona wykradziona. Do ochrony dobrych pomysłów służą między innymi prawda patentowe. Polega to na tym, że patentujemy jakiś pomysł w biurze patentowym i od tej pory, jeśli ktoś podkradnie nam ten pomysł lub nawet wpadnie na niego niezależnie, nie może już zarabiać na nim pieniędzy.
Pytanie jednak jak ten dobry pomysł znaleźć i gdzie szukać. Przede wszystkim dobrze jest mieć rozeznanie w nowościach oraz na rynku. Jeśli interesuje nas konkretna branża, po na przykład skończyliśmy studia inżynierskie z jakiejś dziedziny, dobrze jest być rozeznanym co w trawie piszczy. W tym celu należy śledzić różne portale czy magazyny związane z naszą branżą. W ten sposób co prawda nie znajdziemy pomysłu jak na talerzu, ale nowinki mogą nas skutecznie zainspirować. Drugim czynnikiem, który podkręca szanse na wpadnięcie na dobry pomysł jest spotykanie się i rozmawianie z innymi ludźmi, zwłaszcza jeśli interesują się daną dziedziną i chcieliby założyć biznes z nami. Co dwie głowy, to nie jedna, a często w trakcie rozmowy poprzez wzajemne inspirowanie się rodzą się najlepsze pomysły. Trzeba być jednak tutaj ugodowym i uczciwym wobec drugiej osoby, jeśli więc pomysł powstał wspólnie, nie warto ignorować udziału jego współautora. Jeśli nie chcemy otwierać biznesu ze wspólnikiem, warto chociaż porozmawiać i zapytać, czy nie będzie miał nic przeciwko, albo ustalić jakieś warunki udziału.
Pomysł na biznes wiąże się też często z pewną niszą na rynku, którą można zapełnić sprytnym sposobem. Miej oczy i uszy otwarte na to, co sam zauważasz w swoim codziennym doświadczeniu jako konsumenta, ale także na to, co słyszysz od znajomych czy nawet w rozmowach zasłyszanych w tramwaju czy kawiarni. Przyglądaj się usługom i oceniaj ich wartość a także jakość wykonania. Być może jakiś produkt lub usługa jest już nawet obecna na rynku, ale masz jakiś dobry pomysł jak ją ulepszyć. Być może ktoś z twoich znajomych narzeka, że brakuje tego i tego w waszym mieście, lub marzy mu się to a tamto. Może też jesteś w stanie zaproponować w danej dziedzinie coś, czego nie zapewnia jeszcze konkurencja.

Dodaj komentarz