biznes

Własny biznes – plusy i minusy

Własny biznes to jeden ze sposobów na to, żeby zdobyć pieniądze. Marzy o nim także wiele osób, które nie chcą podejmować pracy na etat. Praca na etat wiąże się bowiem z wieloma negatywnymi stronami, takimi jak brak wolności, codzienne wstawanie o określonej porze, mniejsze zarobki, podleganie komuś innemu. Niektórzy wybierają własny biznes dlatego, że chcą zarobić więcej pieniędzy. W pracy na etat jest to bardzo mało prawdopodobne, żeby dorobić się fortuny. Tylko zaryzykowanie założenia własnego biznesu może poskutkować naprawdę dużym zyskiem. Jednak właśnie – duży zysk wiąże się z dużym ryzykiem. Czy więc warto zakładać własny biznes, jeśli grozi nam, że zamiast zarobić dużo pieniędzy, stracimy je?
Wszystko zależy od tego, jakimi ludźmi jesteśmy, a w szczególności tego, jaki rodzaj ryzyka jesteśmy w stanie znieść, jaki styl życia bardziej odpowiada naszemu charakterowi, a także ile mamy w sobie kreatywności i przebojowości. Mówi się, że najważniejszy w biznesie jest pomysł, ale sam pomysł jeszcze nie wystarczy – trzeba umieć go odpowiednio sprzedać, a także mieć trochę szczęścia i wytrwałości, żeby przedrzeć się przez biznesową dżunglę. Na początku rozkręcania biznesu, a także później poziom stresu jest raczej wysoki. Trzeba podejmować samodzielnie ważne decyzje, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które trzeba reagować. Nie zawsze udaje nam się posiadać odpowiednią pozycję na rynku i wtedy na naszej głowie jest naprawdę dużo zmartwień. Własny biznes na pewno nie jest więc rozwiązaniem dla tych, którzy marzą o tym, że po powrocie z pracy będą mogli o niej zapomnieć i w końcu sobie odpocząć. Prowadząc własny biznes bardzo trudno jest odpocząć, bo jest on na naszej głowie cały czas. Bardzo często trzeba pracować dniami i nocami.
Jeśli więc myślimy, że prowadzenie biznesu jest przyjemniejsze i mniej męczące niż praca na etat, to raczej jesteśmy w błędzie. Tak samo jak praca na etat, prowadzenie biznesu ma swoje plusy i minusy. Ważne jest, żeby znaleźć odpowiednie dla siebie, swojego charakteru i potrzeb zajęcie. Jeśli praca dla kogoś innego na jego warunkach sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi, bo jesteśmy kopalnią pomysłów i kreatywność w nas buzuje, warto spróbować. Jednak musimy być świadomi, że oprócz wszystkich zalet, jakie ma posiadanie własnego biznesu, którymi jest niezależność, szansa na wyższe zarobki, ciekawa i pełna wyzwań praca i tak dalej, istnieje szereg wad, bo prowadzenie biznesu jest trudne i ryzykowne.

Dodaj komentarz