remont

Remont w twoim domu – jak się przygotować?

Jeżeli nie pracujemy w branży budowlanej, na co dzień nie mamy raczej do czynienia ze sprawami budowlanymi. Gdy przychodzi czas na remont w domu czy w mieszkaniu stajemy w obliczu nie lada wyzwania. Czasami potrzebujemy na przykład wymienić okna, zrobić dobudówkę, albo jeden duży pokój przedzielić na dwa mniejsze. Do spraw budowlanych w naszym domu należą także takie rzeczy jak wymiana kafelek w łazience. Przeprowadzenie takich czynności wymaga odrobinę przygotowania, bo nie obędzie się bez wpływu na nasze funkcjonowanie w domu czy w mieszkaniu. W poniższym tekście odpowiemy, jak najlepiej przygotować się do remontu czy prac budowlanych w naszym domu.
Jeśli w twoim domu zbliżają się jakiekolwiek prace remontowe, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, to zaopatrzyć się w duże ilości folii ochronnej. Podczas remontu w powietrzu unosi się ogromna ilość kurzu i pyłu. Nawet jeśli remont odbywa się w innym pokoju, przez szparę w drzwiach zawsze przedostanie się jakaś ilość kurzu, która będzie pokrywać pozostałe części naszego mieszkania. Należy zabezpieczyć zwłaszcza przedmioty, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenie kurzem. Z podłogi łatwo będzie odkurzyć, ale na przykład kanapa czy sprzęt elektroniczny może na tym poważnie ucierpieć. Folia zabezpieczająca nie jest drogą rzeczą, a może oszczędzić nam naprawdę wiele kłopotu. Do folii dobrze kupić papierową taśmę malarską, żeby przymocować ją do podłogi czy do chronionych obiektów. Taśma malarska nie zostawia śladów, ale zapewni szczelne przyleganie folii i skuteczną ochronę.
Warto też zadbać o kwestie logistyczne. Jeżeli podczas remontu wciąż zamierzamy mieszkać w domu czy mieszkaniu, w którym będą przeprowadzane prace budowlane, musimy zaplanować jak będzie dalej odbywało się nasze codzienne życie. Jeżeli malujemy czy używamy innych substancji o intensywnym, toksycznym zapachu, musimy zapewnić jak najbardziej oddalone miejsce do spania z dostępem do świeżego powietrza. Kłopotliwe jest też zawsze remontowanie łazienki, podczas którego zazwyczaj trudno z niej korzystać. Jeżeli trwa to tylko kilka dni możemy zorganizować swoją toaletę używając dużej plastikowej miski. Jeśli jednak planujemy dłuższy remont warto rozważyć skorzystanie z czyjejś łazienki. Możemy poprosić o to na przykład rodzinę albo zaprzyjaźnionych sąsiadów. Z tego też powodu remont łazienki lepiej jest planować wiosną lub latem, kiedy przejście tuż po kąpieli na zewnątrz będzie bezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz