komputer przenośny

Elektronika – jak wybrać odpowiedniego laptopa

Zastanawiasz się nad kupnem laptopa, ale nie wiesz jakiego wybrać? Jest do duży wydatek i dobrze go przemyśleć. W poniższym tekście przedstawimy kilka spraw, nad którymi warto się zastanowić zanim wydamy tak duże pieniądze. Laptop ma nam przecież służyć latami i być naszą pomocą – w pracy czy w rozrywce.
Zacznijmy od tego, czy w ogóle potrzebujesz laptopa. Laptop sprawdza się wtedy, kiedy potrzebujemy komputera mobilnego, ponieważ pracujemy na nim czasami w tym, czasami w innym miejscu, dużo podróżujemy i potrzebujemy zabierać komputer ze sobą. Jeśli jednak planujesz pracę głównie w domu, być może w twoim przypadku lepszy będzie komputer stacjonarny. Jest on o wiele wygodniejszy do pracy w domu, mniej podatny na zniszczenia i uszkodzenia a także zazwyczaj wychodzi taniej przy podobnej mocy obliczeniowej. Często ma też więcej funkcji, a także można do niego dopasować większy, wygodniejszy monitor. Przemyśl więc, czy na pewno musisz koniecznie mieć laptopa.
Drugą rzeczą, którą warto żebyś przemyślał to to, do jakich celów i zadań będziesz używał komputera. W zależności od tego, czy potrzebujesz go do pracy przy edycji tekstu czy do pracy w programach graficznych, będziesz musiał zwrócić uwagę na inne parametry. Jeśli na przykład zamierzasz używać na swoim laptopie zaawansowanych programów do obróbki grafiki, na przykład edytorów video, czy grać w gry o bardzo rozbudowanej grafice, będziesz potrzebował mocnej karty graficznej. Jeśli jednak zamierzasz na swoim komputerze głównie pisać, nie musisz tak bardzo przejmować się kartą graficzną i możesz oszczędzić na tym komponencie. Zwróć też uwagę na to, jaki rodzaj pisania będziesz wykonywał na komputerze. Jeśli na przykład jesteś programistą i masz zamiar tworzyć skomplikowane programy wykonujące duże obliczenia, będziesz potrzebował laptopa o większej mocy obliczeniowej, a co za tym idzie, droższego.
Ostatnią rzeczą, którą powinieneś zwrócić uwagę są gabaryty twojego przyszłego laptopa. Jeśli naprawdę dużo podróżujesz i głównie piszesz, fajnie jeśli zainwestujesz w małe i lekkie urządzenie. Będziesz mógł je wrzucić do plecaka i wygodnie z niego korzystać. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia do bardziej złożonych celów, prawdopodobnie mały laptop czy notebook nie sprawdzi się. W tej sytuacji możesz rozważyć kupno komputera stacjonarnego do pracy w domu i lekkiego notebooka do podróży. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby stawia przed tobą twoje życie i twoja praca.

Dodaj komentarz