elektronika i zdrowie

Wpływ elektroniki na zdrowie

W naszych czasach elektronika jest wszędzie. Doprowadził do tego gwałtowny rozwój technologiczny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wraz z pojawieniem się komputerów oraz internetu zaczęła się prawdziwa rewolucja. Inżynierowie co roku ulepszają komputery i umożliwiają budowanie takich o coraz większej mocy obliczeniowej przy coraz mniejszych gabarytach. Elektronika towarzyszy nam więc od samego rana, od budzików i termometrów, przez cały dzień aż do wieczora. Otaczamy się urządzeniami elektronicznymi w każdej chwili i stały się one nieodłączne od naszego życia. Większość z nas nie wiedziałaby, co ze sobą zrobić, gdyby nagle zniknęły one wszystkie z naszego życia. Czy mamy jednak świadomość tego, jak wpływają one na nasze zdrowie?
Nie jest łatwo zbadać długotrwały wpływ elektroniki na nasze zdrowie, ponieważ jest to dziedzina technologii na tyle młoda, że jeszcze brakuje długoterminowych obserwacji. Jednak pojawiają się już badania wpływu smartfonów na nasze zdrowie i na przykład udowodniono, że długie rozmowy przez telefon mogą mieć negatywne skutki dla naszego mózgu. Słyszy się też o tym, że noszenie smartfonów w kieszeniach spodni znajdujących się w okolicach naszych narządów rozrodczych może mieć wpływ na naszą płodność. Niektórzy też straszą, że fale emitowane przez wszystkie urządzenia elektroniczne są szkodliwe i negatywnie wpływają na ludzkie ciało. Są to jednak rzeczy, których zbadanie należy powierzyć naukowcom i jeśli chcemy mieć pewność, najlepiej zajrzeć bezpośrednio do wyników badań naukowych, a nie do artykułów znalezionych gdzieś w internecie.
Sami możemy jednak zauważyć bardziej pośredni wpływ elektroniki na nasze zdrowie, który wiąże się ze zmianą stylu życia i podporządkowaniem naszego funkcjonowania elektronice oraz przeniesieniem większości zajęć w dziedzinę komputerów. Współczesny człowiek bardzo mało czasu spędza na dworze, a także bardzo mało się rusza, ponieważ zazwyczaj pracuje osiem, a bardzo często dużo więcej godzin przy komputerze. Wpływa to negatywnie na nasze ciało, które potrzebuje ruchu do tego, żeby być w dobrej formie. Ruch pobudza nasze mięśnie i krążenie, a to niezbędne do tego, żeby nasze narządy poprawnie funkcjonowały. Równie ważna jest witamina D, którą zdobywamy w sposób naturalny tylko poprzez ekspozycję na słońce. Kolejnym ciekawym aspektem jest życie społeczne, też ważne dla zdrowia. Zamiast spędzać ze sobą czas, wybieramy patrzenie się w ekran, co deformuje nasze relacje z ludźmi.

Dodaj komentarz