koronawirus

Chiński koronawirus zabił już ponad 2000

Chiński koronawirus zabił już ponad 2000 ludzi na świecie, a zarażonych zostało ponad 70 000. Dane te są wstrząsające i niestety nie jest to bilans ostateczny. O ile stwierdzić można z całą pewnością, że wirus przede wszystkim zabija osoby starsze, dzieci, osoby już chorujące na inne choroby, o tyle należy również zwrócić uwagę na śmiertelność wielu osób młodych, szczególnie w Chinach, gdzie jednak medycyna jest nieco słabsza, a aniżeli na starym kontynencie. Wirus słusznie porównywany jest z przypadkiem SARS sprzed lat. Zalecane są podobne środki ostrożności, choć niestety kwarantanny muszą być nieco dłuższe z racji długiej inkubacji wirusa w organizmie. Często nawet ponad tydzień czasu może pozostawać on nie wykryty. W tym czasie osoba nim zarażona może jednak z powodzeniem zarażać innych ludzi. To stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia zachodnich społeczeństw i właśnie z tego powodu stosowane są w przypadku podejrzenia tej choroby długie kwarantanny.

Koronawirus z Wuhan – dlaczego się pojawił?
Spekulacji na temat pojawienia się wirusa w Wuhan nie będzie końca jeszcze długi czas. Tego jak było w rzeczywistości nie dowiemy się na pewno nigdy. Spekuluje się, że wirus w jakiś sposób przeszedł na ludzi ze zwierząt, a zdarzenie to łączy się z targiem rybnym właśnie w mieście Wuhan. Takie migracje wirusa są rzadkie, ale możliwe i zdarzają się co pewien czas w przyrodzie. Faktem jest jednak, że wirus ten nie był nam wcześniej znany i to właśnie ten fakt sprawia, że jest tak niebezpieczny i stanowi wyjątkowe zagrożenie dla światowego zdrowia publicznego. Jak na razie ognisko tej choroby znajduje się przede wszystkim w Chinach, ale pojedyncze przypadki są notowane również w wielu innych krajach, również europejskich. Wszystkie kraje, w których występuje ryzyko zarażenia i dotarcia koronawirusa, wprowadzają nadzwyczajne środki ostrożności.

Czy pomogą nam kontrole na lotniskach?
Pierwszym krokiem w wielu krajach (również w Polsce) było wprowadzenie kontroli na lotniskach. To właśnie tam najczęściej wirus może się przemieścić z kraju do kraju. Wstrzymano więc wiele lotów do Chin i obecnie do tego kraju nie jest tak łatwo się dostać. Kontrole na lotniskach są pomocne, ale nie będą w stanie na pewno w stu procentach zabezpieczyć nas przed zakażeniem się tym wirusem. Może do tego dojść również poprzez inne drogi transportowe, choć przyznać trzeba, że kontrole lotniskowe zwłaszcza dla osób z objawami chorobowymi i przylatującymi z Chin to posunięcie roztropne.

Kwarantanna – czy jest skuteczna na koronawirusa?
Kwarantanna przede wszystkim jest koniecznością. Bez niej praktycznie nie byłoby możliwości opanowania wybuchających epidemii. Oddzielenie osób chorych od reszty ludzi jest pierwszym działaniem, które pozwala na znaczne obniżenie drastycznych środków społecznych. Dlatego właśnie kwarantanny są przymusowe, a za niestosowanie się do nich możemy mieć również problemy prawne. Ich skuteczność również jest bardzo duże, bowiem czas i izolacja pozwalają na solidne leczenie chorych i przy okazji uchronienie reszty społeczeństwa przed chorobą.

Dodaj komentarz