Dieta wegeteriańska

Dieta wegeteriańska – sposób na zdrowie

Jeszcze kilkanaście lat temu dieta wegetariańska kojarzyła się raczej z fanaberiami, dziwną i niezrozumiałą subkulturą, a także z niedoborami żywieniowymi. Dzisiejsza wiedza na temat dietetyki zdecydowanie jednak obala bardzo wiele mitów i z całym przekonaniem powiedzieć możemy, że dieta ta jest w pełni wartościowa i pozwala na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, a także uprawianie sportu i wszelkich innych aktywności. Bardzo wielu sportowców zresztą czasowo lub całkowicie przerzuca się na tą dietę, na przykład w okresach przedstartowych.
Fenomen zielonych diet jest znany już od bardzo wielu wieków i bardzo wielu kulturach odgrywa zupełnie różne role. To co w Polsce bywa szokujące w krajach azjatyckich bardzo często jest na porządku dziennym już od wieków. Wystarczy wspomnieć, że ponad połowa miliardowe go społeczeństwa hinduskiego to właśnie wegetarianie. Dieta pozbawiona mięsa nie Jest pozbawiona wartości odżywczych, minerałów, witamin i innych istotnych składników odżywczych, bez których na co dzień nie możemy poprawnie funkcjonować. Przeciwnie – w bardzo wielu wypadkach zmiana diety na zieloną powoduje, że znacznie chętniej urozmaicamy swój talerz i znajduje się na nim coraz to więcej ciekawych, pysznych i kolorowych rzeczy. Siłą rzeczy takie zmiany powodują, że do swojego organizmu dostarczamy znacznie więcej składników odżywczych, których wcześniej na diecie bardziej monotonnej po prostu nam mogło brakować. Świat nauki jest absolutnie zgodne co do tego, że dieta ta jest całkowicie pełnowartościowa. Oczywiście jej skrajny odmiany mogą powodować pewnego rodzaju niedobory żywieniowe, ale Zjawisko to ma miejsce w zasadzie w przypadku każdej diety, którą po traktujemy w sposób radykalny. Ostatnie lata to pewnego rodzaju zwrot w kierunku zielonych diet również w krajach wysoko rozwiniętych takich jak właśnie Polska. Obserwuje się że w krajach jeszcze bardziej rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone wzrost ten jest jeszcze bardziej lawinowy. Istnieją bardzo twarde dowody, które utwierdzają w przekonaniu, że oprócz zdrowia, tego rodzaju diety są również pożyteczne dla naszego środowiska naturalnego. Hodowla zwierząt generuje bowiem bardzo duży odsetek zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla. Dieta wegetariańska nie szokuje już tak wielu osób jak dawniej.
Wzrost świadomości społecznej, wzrost poziomu wiedzy na temat dietetyki, a także chęć wydłużenia swojego życia oraz znacznie lepszego samopoczucia, powoduje że bardzo wiele osób próbuję rozmaitych diet, w tym również wegetariańskiej. W obecnych czasach jak nigdy wcześniej uświadomiliśmy sobie, że naprawdę jesteśmy tym co jemy. I właśnie dlatego znajduje się coraz to więcej osób, które bardzo pozytywnie i chętnie podchodzą do innowacji dietetycznych.

Dodaj komentarz