pies kot

Porady dotyczące spędzania wakacji z psem

Posiadanie zwierzaka to świetna sprawa, jednak w wakacje może rodzić problemy. Kota, psa lub gryzonia na niedługi czas można zostawić w domu, zapewniając mu raz dziennie wizytę z uzupełnieniem wody i jedzenia, wyczyszczeniem kuwety. O to można poprosić znajomych lub rodzinę. Z psem jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ wymaga on spacerów kilka razy dziennie. Psy są także zwierzętami bardzo towarzyskimi i źle znoszą długą samotność. Z tego powodu dobrym pomysłem może okazać się zabranie psa ze sobą na wakacje – trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować oraz dostosować wakacje do zwierzaka.
Zaczynając od podróży, należy zwrócić uwagę ile będzie ona trwała. Jeśli ponad 5 godzin, jechanie pociągiem może się nie sprawdzić, z powodu potrzeb fizjologicznych psa. Wtedy, jeśli jest taka możliwość, lepiej jest jechać autem. W innym wypadku posłużyć się sharingiem samochodu lub wybrać po prostu miejsce destynacji bliżej domu. W samochodzie, pociągu i każdym innym środku transportu należy zadbać o bezpieczeństwo psa oraz otoczenia, nawet jeśli zwierzak jest łagodny. Dlatego konieczny jest wygodny kaganiec oraz porządna smycz.
Kolejny punkt to akomodacja w miejscu pobytu. Nie wszystkie hotele i pokoje do wynajęcia akceptują zwierzęta, dlatego trzeba zainteresować się tym wcześniej, przed przyjazdem, nie załatwiać miejsca do spania na ostatnią chwilę i zawsze upewnić się, że dane miejsce toleruje psy. Dobrym rozwiązaniem dla psów na wakacjach są ośrodki wypoczynkowe z domkami na świeżym powietrzu. Wtedy pies ma dostęp do zieleni i może załatwić swoje niektóre potrzeby. Bliskie położenie z lasem, ścieżkami polnymi to także duży atut, ponieważ dają możliwość wychodzenia na długie spacery z psem oraz pozwalają mu się wybiegać i zmęczyć, a psy tego bardzo potrzebują.
Posiłki z psem na wakacjach również wyglądają inaczej niż na wakacjach bez czworonożnego towarzysza. Stołując się w restauracjach ponownie należy dopytać i dowiedzieć się, czy można wejść na taras lub do restauracji z psem. Niektóre restauracje pozwalają na przebywanie w środku zwierząt, poleca się jednak pozostanie na zewnątrz, jeśli stoliki są wystawione przed lokal. W takich miejscach akceptujących zwierzaki kelnerzy nierzadko dają psom miskę z wodą, szczególnie w lato. Jeśli jednak nie ma w pobliżu restauracji, do których można udać się z psem, można gotować w domu, jeśli jest taka możliwość. Dlatego lepiej jest wybierać miejsce zamieszkania z aneksem kuchennym, który pozwoli na przyrządzenie nawet prostych posiłków. Można także brać jedzenie na wynos z pobliskich restauracji i zjeść je w domu lub wybrać się na piknik i zabrać ze sobą psa. Warto ograniczyć czas, który pies spędza sam w wynajętym pokoju lub domku, ponieważ jest to dla niego nowa przestrzeń i samotność może mu dostarczyć dużo stresu.
Podczas wakacji z psem nie można także zapomnieć o kilku gadżetach, które mogą bardzo się przydać. Jednym z nich jest butelka z przymocowanym pojemnikiem, która umożliwia psu napicie się wody, wszędzie gdzie jest. Oprócz tego przydadzą się świecąca w ciemności obroża, smycz dla psa do samochodu oraz składane psie miski, które zajmują mało miejsca w bagażu.

Dodaj komentarz